תביעת ביטוח צד ג'

תביעות ביטוח צד ג ממש כשם שלכל מטבע יש שני צדדים, בפוליסות ביטוח רכב ישנו צד אחד נוסף. השניים הראשונים, הלקוח וחברת הביטוח, ידועים לכולנו. הצד השלישי, הוא צד ג, הופך לחלק לגיטימי במשוואה בכל תאונת דרכים. זהו, כמובן, הנהג האחר המעורב בתאונה, או פעמים רבות: חברת הביטוח שלו.
תביעות צד ג מתייחסות לכל אותם המקרים שבהם מישהו אשר רכבו או גופו נפגע על ידי מכונית אחרת דורש פיצויים מחברת הביטוח של האחרונה. באותה מידה, יכולה זכות זו לפעול דווקא בכיוון האחר, והוא של דרישת הפיצויים מהצד השלישי. בכל אחד מהמקרים, ביטוח צד ג הוא הדרך המועדפת בעזרתה רצוי להתנהל במקרה של תאונת דרכים.

ביטוח רכב

   
 
 

תוכן העניינים

מתי מגישים תביעות צד ג?

נהוגים מספר מקרים בהם מוגשות תביעות צד ג. כמובן שישנה חשיבות מכרעת לסוגים השונים של פוליסות ביטוח רכב. כך, נהוג להשתמש בכיסוי של ביטוח צד ג לא רק כשיש כזה, אלא גם כאשר לנהג יש ביטוח מקיף דווקא- אלא ששיקולים כמו גובה ההשתתפות העצמית מטים את הכף לטובת ביטוח הצד השלישי דווקא.
חשוב לציין כי תביעות צד ג אינן קשורות לכספים אשר ניתנים או לא מחברות הביטוח השונות. גם אם חברות אלו העניקו פיצויים במידה הנדרשת, הרי שלגיטימי בהחלט לדרוש אותם גם מבעל הרכב אשר היה מעורב בתאונה. כתוצאה מכך, אגב, ניתן לשלב את התביעה לפיצוי יחד עם תביעה מסוג אחר- תביעה משפטית- ולהתחיל בהליכים על פי תקנות בתי הדין השונים.


כך מתנהלת התביעה

בדרך כלל, אנשים אשר ברשותם ביטוח מקיף לא יבחרו גם בצד ג, למעט במקרים שהזכרנו. לאחר תאונת דרכים, ורק כשמוודאים ששלומם של כל המעורבים טוב, התביעה תתחיל. לרוב, התחלה זו תהיה החלפת פרטים עם ההנהג מהמכונית השנייה, בה יילקחו נתוניו האישיים, סוג הרכב, שנת הייצור שלו, אך בעיקר- פרטי הפוליסה.
את הפרטים האלה יש להעביר אל סוכן ביטוח רכב של החברה אשר משרתת אתכם. מכאן הדרך לקבלת הפיצויים יכולה להיות ארוכה כאורך הגלות, אך גם קצרה ונוחה. מכיוון שלא ניתן לחזות כיצד יתנהל הצד השני (או השלישי), קשה מאד לשער כמה זמן ייקח מרגע הבקשה ועד לקבלת הכספים. הדבר נכון בעיקר כאשר המגרש המשפטי נכנס לתמונה.


אז למה לתבוע?

ברוב המקרים, מי שיבחר להוסיף אל ביטוח חובה אשר ברשותו גם ביטוח צד ג, יהיה נהג אשר ערכו של הרכב בו נוהג אינו יקר מדי. במצב כזה, הרי שאין עילה ממשית לבטח את המכונית בביטוח מקיף, וניתן בהחלט להסתפק בצד ג "על כל צרה שלא תבוא". אינספור נהגים קיבלו כספים נכבדים בזכות הביטוח, ובאותה מידה- רבים אחרים "ניצחו" בתביעות ביטוח נגדם, גם כן הודות לפוליסה.
מעבר לכך, חשוב להדגיש כי בחירה בביטוח אשר מכסה נזקי צד ג היא מעין "שטר ביטחון", שמופעל במקרים של תאונות. הוא מונע בדרך כלל את ההתדיינות המשפטית אל מול הצד האחר, ומטיל אותה תחת זאת על החברות השונות החולשות על התחום הרחב של ביטוח רכב. מעבר לכך, אפילו כשהעניינים יגיעו לזירה המשפטית, יכול בעל הפוליסה להיות משוכנע שהחברה שלו תדאג לקבלת או תשלום הכספים מול הצד השני.

בדומה לתחומים אחרים של ביטוח רכב, רצוי מאד שתביעות צד ג יישארו על הנייר בלבד. בכל אופן, טרם רכישת הפוליסה מומלץ מאד לוודא עם אנשי חברת הביטוח את ההליך המדוייק שיתנהל במקרה של תביעה. לא פעם, חוסר הבנה של הליך זה מוציא את הנהג נפגע- ובעיקר מבחינה כספית.


מידע נוסף באתר Wobi


מאמרים נוספים בנושא ביטוח רכבהדפסה