השתתפות עצמית בפוליסת ביטוח מקיף

השתתפות עצמיתפוליסת ביטוח מקיף לרכב, הכוללת ביטוח צד ג' וגם כיסוי לנזק שנגרם לרכוש בעל הפוליסה, מורכבת מסעיפים רבים. אחד מהסעיפים החשובים, שמומלץ לבחון אותם בעיון, הוא השתתפות עצמית.
 
תוכן העניינים
 

מהי השתתפות עצמית בביטוח מקיף לרכב?

 

ביטוח רכב

   
 
 
 
השתתפות עצמית היא סכום שנקבע מראש בתנאי הפוליסה, ותשלומו חל על המבוטח במקרה של נזק והגשת תביעת ביטוח. אם הנזק שנגרם לרכוש המבוטח נמוך מדמי ההשתתפות העצמית, הרי שלמבוטח לא תהיה סיבה להגיש תביעה לחברת הביטוח, והוא יממן את התיקון מכיסו. אם הנזק שנגרם לרכוש המבוטח גבוה משיעור ההשתתפות העצמית - דמי ההשתתפות העצמית ינוכו מהפיצוי הכספי לו זכאי המבוטח מחברת הביטוח.
  • כדאי לדעת: במקרה שלרכב נגרם נזק כבד והוא הוגדר כטוטאל לוס, המבוטח פטור מתשלום דמי השתתפות עצמית. במקרה כזה, יקבל המבוטח מחברת הביטוח את סכום הפיצוי המלא. 
 

האם גובה ההשתתפות העצמית זהה בכל פוליסות הביטוח המקיף?

לא. כל חברת ביטוח קובעת לפי מערכת שיקוליה את שיעור ההשתתפות העצמית. כך, למשל, חלק מהחברות מציעות הנחה מסוימת בפרמיה החודשית – אך מנגד מעלות את דמי ההשתתפות העצמית. בנוסף, פוליסת ביטוח רכב לצעירים (נהג חדש ונהג צעיר) כוללת על פי רוב השתתפות עצמית גבוהה יותר.
 
לכן, לפני בחירת ביטוח מקיף לרכב כדאי ומשתלם לבצע השוואה בין הפוליסות השונות. מערכת השוואת המחירים הנוחה של Wobi מאפשרת לכם לבצע בדיקה מהירה ויעילה.
 

האם ניתן להפחית את גובה דמי ההשתתפות העצמית?

כן. קיימות מספר אפשרויות להפחתת גובה ההשתתפות העצמית, ביניהן:
  • חלק מחברות הביטוח מציעות פוליסות ביטוח מקיף מיוחדות לנהגים זהירים, המחזיקים במסמך העדר תביעות. סל ההטבות המוצע במסגרת פוליסות אלה כולל גם השתתפות עצמית נמוכה יותר לעומת פוליסות רגילות
  • תיקון הנזקים שנגרמו לרכב שנפגע באחד ממוסכי ההסדר של חברת הביטוח יקנה למבוטח הנחה מסוימת בדמי ההשתתפות העצמית - לעיתים בגובה של עשרות אחוזים. זאת, מאחר שעלות התיקון מבחינת חברת הביטוח זולה יותר במוסך הסדר, שעימו היא עובדת על בסיס קבוע.
  • אפשרות נוספת היא הקטנת גובה ההשתתפות העצמית (עד כדי ביטול מוחלט) בתוספת תשלום פרמיה.
 

האם כדאי להפחית את גובה דמי ההשתתפות העצמית?

אין תשובה מוחלטת לשאלה זאת. ההחלטה על הקטנה או אף על ביטול השתתפות עצמית היא סטטיסטית אך גם אישית וסובייקטיבית ותלויה במספר גורמים: 
  • שונאים סיכונים - אם אתם לא אוהבים לקחת סיכונים וסולדים מאי וודאות, ודאי תשמחו לדעת מראש שבמקרה שתפעילו את הביטוח לא תצטרכו לשלם השתתפות עצמית. במקרה כזה, כדאי להקטין את ההשתתפות בתוספת התשלום.
  • תוספת התשלום - האם התוספת לפרמיה (מחיר) של הפוליסה כדאית סטטיסטית? נושא זה מתבסס על נתונים סטטיסטיים והסתברותיים (אקטואריים) הידועים לחברות הביטוח ולגורמים מקצועיים בתחום הביטוח.
 
המלצתנו היא לא לבטל באופן מוחלט את ההשתתפות העצמית. נקודת השוואה נוחה לגובה השתתפות עצמית הוגן היא בחינת גובה ההשתתפות העצמית בחבילות ביטוח שהחברות מוכרות לנהגים זהירים (הן זכו לשמות שונים כגון: "הפניקס זהיר", "מגדל על", "שומרה שיא", "כלל פרימיום", "מנורה טופ" ועוד.
 
חשוב לדעת:  
אתר Wobi עושה את ההשוואה והשקלול בשבילכם. מנוע קבלת ההצעות של Wobi משקלל באופן סטטיסטי את גובה הפרמיה ואת גובה ההשתתפות העצמית ומציג ללקוח את ההצעה המתאימה והמשתלמת עבורו.
 

ביטוח מקיף ב-Wobi

חברות הביטוח מציעות מגוון פוליסות ביטוח מקיף, הכוללות שיעורים שונים של דמי ההשתתפות העצמית. באמצעות מערכת השוואת המחירים הנוחה של Wobi, ניתן לקבל הצעות ביטוח אטרקטיביות, להתרשם מהפוליסות השונות, לבחור בביטוח המקיף המתאים ביותר - ואף לרכוש אותו בתוך דקות ספורות.

מידע נוסף באתר Wobi


מאמרים נוספים בנושא ביטוח רכבהדפסה